کدام شامپو برای موهای شما مناسب می باشد

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که شامپوهای خارجی به نسبت شامپوهای ایرانی دارای مزیت خاصی هستند درحالی‌که این باور نادرست است و بسیاری از شامپوهای ایرانی، قابل رقابت با شامپوهای خارجی هستند. در انتخاب شامپو باید به این نکته توجه داشت که تولیدکنندگان هر کشور با توجه به ویژگی‌های موی افراد ساکن در آن کشور، اقدام به ساخت شامپو می‌کنند. در نتیجه ممکن است شامپویی که برای یک کشور اروپایی با شرایط آب‌وهوایی خاص و نوع موی متفاوت مصرف‌کنندگان آنجا کیفیت خوبی دارد، در کشور ما چندان مؤثر نباشد و فرد نتواند همان نتیجه را از آن شامپو بگیرد. علاوه بر این موارد، نظارتی روی کیفیت شامپوهایی که به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، وجود ندارد و می‌توانند مشکلاتی را برای افراد به‌وجود بیاورند. با توجه به این موارد، استفاده از شامپوهای تولید داخل کشور به نسبت شامپوهای خارجی دارای ارجحیت است.

شامپو برای موهای معمولی

شامپو برای موهای معمولی در بازار بسیار زیاد است فقط باید به این نکته توجه کنید که اگر نوع موهای خود را به درستی تشخیص ندهید این نوع شامپوها برای‌تان کاربرد چندانی نخواهند داشت. برخی از افراد موهای نسبتا چرب یا نسبتا خشک دارند و تصور می‌کنند که موی آنها معمولی است به همین دلیل سراغ شامپوهای مخصوص موهای معمولی می‌روند و به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند. در ساخت این نوع شامپوها معمولا ترکیبات نرم‌کننده به نسبت کمتری وجود دارد، ضمن اینکه ترکیبات داخل این نوع شامپوها در حدی نیست که بتواند چربی زیاد کف سر را از بین ببرد. اگر از کیفیت یک محصول خاص اطمینان ندارید، می‌توانید شامپویی را انتخاب کنید که بسته‌بندی کوچکی دارد. برای خرید شامپو به‌ویژه شامپوهای معمولی به توصیه اطرافیان چندان توجهی نکنید چون ممکن است یک شامپو تأثیری که روی موی یک فرد دیگرمی‌گذارد را روی موهای شما نداشته باشد. برخی از افراد تصور می‌کنند که هرچه پول بیشتری برای شامپو بپردازند، کیفیت بیشتری نصیب‌شان می‌شود درحالی‌که همیشه اینطور نیست و گاهی ممکن است یک شامپوی ارزان‌قیمت، کیفیت بیشتری به نسبت یک شامپوی گران قیمت برای شما داشته باشد.

اگر جزو این دسته هستید به شما تبریک می‌گوییم چون بهترین نوع مو را دارید. موهای معمولی نه چرب است و نه خشک و اغلب براق و درخشنده است و شما کدری در آن نمی‌بینید. مهم‌ترین توصیه برای شما این است که از شستن روزانه موها خودداری کنید و حداقل با فاصله یک روز در میان بشویید.
قیمت:‌ شامپو برای موهای معمولی با بسته‌بندی کوچک، با قیمت حدود ۲هزار تومان تا ۱۵هزارتومان به فروش می‌رسد.

شامپو برای موهای خشک

اگر موهای شما در گروه موهای خشک قرار می‌گیرد، باید به سراغ شامپوهایی بروید که برای این دسته از موها طراحی شده است. انواع و اقسام شامپو برای موهای خشک در بازار وجود دارد که معمولا حاوی مواد نرم‌کننده هستند که می‌توانند به مو لطافت و نرمی بدهند. البته نباید این نکته را از یاد ببرید که شامپو به تنهایی نمی‌تواند مشکل خشکی موهای شما را برطرف کند و باید از کشیدن سشوار، اتوی مو و رنگ کردن بیش از اندازه موها که باعث خشکی می‌شود، بپرهیزید. شانه کردن موها در زمانی که موها خیس باشند، می‌تواند باعث تشدید خشکی و شکنندگی آنها شود. برای انتخاب این دسته از شامپوها صرفا به ظاهر آنها توجه نکنید و ترکیبات شامپو را به دقت بخوانید. برای تأثیر بیشتر این نوع شامپوها، معمولا شرکت‌های سازنده، توصیه به خرید ماسک‌ها یا کرم‌های نرم‌کننده مو‌ می‌کنند. چنانچه قصد خرید این محصولات را دارید بهتر است نوعی را انتخاب کنید که پس از مصرف، نیاز به شست و شوی مو دارد چون ماسک‌ها و کرم‌های مویی که بعد از حمام مصرف می‌شوند، مانع از اکسیژن‌رسانی به ریشه مو می‌شوند و به مو آسیب وارد می‌کنند.

موهای خشک همیشه ظاهری کدر و مات دارند و وقتی می‌خواهید آن را شانه بزنید دچار مشکل می‌شوید. در این مدل مو اثری از درخشندگی وجود ندارد و اغلب وز دارد. معمولا شامپوهای مناسب موهای خشک، حاوی مرطوب‌کننده و اسیدهای چرب بیشتری هستند. بهتر است در میان شامپوهای مناسب موهای خشک سراغ آنهایی بروید که ترکیباتی مانند روغن زیتون، روغن بادام، عسل، بابونه و سایر روغن‌های گیاهی دیگر را داشته باشند. برای موهای خشک استفاده از نرم‌کننده‌ای با رطوبت بالا ضروری است. یک نرم‌کننده قوی، موهای خشک و آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند و رطوبت مورد نیاز را به ریشه مو برمی‌گرداند. وجود ویتامین F در شامپو باعث ترمیم موهای آسیب دیده می‌شود و رطوبت مو را به‌طور موثر افزایش همچنین ریزش مو را کاهش می‌دهد.
قیمت: این دسته از شامپوها معمولا با قیمت بالاتری در بازار عرضه می‌شوند و می‌توان با قیمت حدود ۵هزار تومان تا ۲۵هزارتومان این نوع شامپو را خریداری کرد.

 

 

شامپو برای موهای چرب

موی این دسته از افراد به نسبت موهای خشک، کمتر آسیب‌پذیر است. شامپویی که برای موهای چرب انتخاب می‌شود باید بتواند به خوبی چربی تجمع‌ یافته روی پوست سر را از بین ببرد ضمن اینکه به پوست آسیب وارد نکند. اگر موهای چربی دارید باید به این نکته توجه کنید که انتخاب شامپوی مناسب به تنهایی چربی موی شما را از بین نمی‌برد و برای رفع این مشکل گاهی باید از متخصص پوست و مو کمک بگیرید. اگر موهایتان چرب است، انتظار معجزه از شامپو را نداشته باشید و باید موهای خود را چندبار در طول هفته بشویید. افرادی که موی چرب دارند معمولا همراه با چربی سر، دچار شوره چرب نیز می‌شوند به همین دلیل اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید شامپویی را انتخاب کنید که هم بتواند چربی پوست سرتان را کاهش بدهد و هم شوره را از بین ببرد. معمولا برای از بین بردن شوره‌های چرب، به گذشت زمان نیاز است و اکثر شامپوها نمی‌توانند به سرعت شوره چرب را از بین ببرند.

شامپویی که برای موهای‌تان انتخاب می‌کنید، باید به‌میزان کافی قدرت پاک کردن ناخالصی و آلودگی را از روی موهای چرب‌تان داشته و در عین حال برای مصرف روزانه مناسب باشد. این بدین معنا نیست که شامپو باید حاوی ترکیبات شیمیایی سنگینی باشد چرا که ترکیبات شیمیایی سنگین باعث از بین رفتن روغن‌های طبیعی کف سر نیز می‌شود و این خود می‌تواند عاملی باشد برای افزایش ترشح چربی توسط غده‌های چربی و بهترین راه برای رهایی از چربی بیش از حد موها، انتخاب شامپوهایی است که دارای مواد اولیه گیاهی تنظیم کننده ترشح چربی روی کف سر هستند. از این دسته مواد گیاهی می‌توان به گزنه، روغن درخت چای، نعنا فلفلی و ترکیبات منتول‌دار دیگر اشاره کرد. چنین شامپوهایی با ملایمت، چربی موی سر را به حالت تعادل باز می‌گردانند. یادتان باشد از شامپویی با PH شش، هفت و بیشتر استفاده کنید. لازم به یادآوری است برای موهای چرب نیاز به استفاده از نرم کننده نیست.
قیمت: شامپو برای موهای چرب را می‌توانید با قیمت حدود ۳هزار تومان تا ۱۰هزارتومان بخرید.

 

اگر موهایی رنگ شده دارید. . .

بیشتر موهایی که تحت تاثیر رنگ، مش و اعمال شیمیایی قرار می‌گیرند، پس از مدتی آسیب‌دیده و شکننده می‌شوند. برای این موها شامپو و نرم‌کننده‌هایی وجود دارد که رنگ مو را تثبیت می‌کند و به دلیل اینکه مواد پاک‌کننده کمتری نسبت به شامپوهای دیگر دارد رنگ مو دیرتر جلای خود را از دست می‌دهد. کسانی که از این شامپوها استفاده می‌کنند موهای‌شان حالت وز ندارد و لخت می‌ماند زیرا الکتریسیته موها را از بین می‌برد. شامپوها و نرم‌کننده‌های مخصوص موهای رنگ‌شده حاوی موادی هستند که تا حدی می‎توانند از رنگ مو و خود موها در برابر اشعه UV آفتاب محافظت کنند. تاثیر این شامپوها فقط در ظاهر مو و تا زمانی است که از آنها استفاده می‎شود و اثر درمانی برای طولانی‌مدت ندارند. شامپوهای خنثی یا شامپویی با اسیدیته سبک که PH 6تا ۷ دارد، مو را کمتر متورم کرده و لایه خارجی کوتیکولی مو را کمتر به هم می‌ریزد.

اگر موهای فرشده دارید. . .

اگر موهای فر شده دارید، باید محصولات بهداشتی خود از جمله شامپوی‌تان را با نهایت دقت انتخاب کنید. شامپوهای مناسب این نوع مو حاوی فیلترهای uv هستند. برای شستن این موها باید از شامپوهای اسیدی ضعیف استفاده کرد. این نوع شامپوها، هنگام خیس‌بودن کمتر باعث بادکردن موها و جدایی سلول‌های لایه خارجی آن می‌شوند. بعد از شامپوکردن موها حتما باید از نرم‌کننده استفاده کرد تا سطح آسیب‌دیده را به‌طور موقت ‌ترمیم کند و درخشندگی را به مو برگرداند.

اگر موهای‌تان شوره دارد. . .

اگر موهای‌تان مستعد شوره زدن است، باید به دنبال شامپوی ضدشوره باشید یا از سرم‌های پاک‌کننده مو که ضدشوره هستند استفاده کنید. این شامپوها کف سر را به‌خوبی تمیز می‌کنند و هرگونه شوره‌ای را از بین می‌برند. برخی دیگر از شامپوهای ضدشوره حاوی ترکیباتی هستند که مانع از رشد باکتری شوره‌ می‌شوند و PH کف سر را تنظیم می‌کنند. در انتخاب شامپوی ضد شوره دقت کنید چون برخی از آنها به دلیل داشتن ترکیبات بسیار قوی باعث خارش، خشکی و حساسیت بیش از حد پوست کف سر می‌شوند.

 

 

گول تبلیغات را نخورید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند عبارت شامپوهایی که روی آنها عبارت ضد‌ریزش مو یا تقویت‌کننده درج شده، می‌توانند روی روند رشد یا کنترل ریزش مو تأثیر بگذارند درحالی‌که بسیاری از متخصصین با این مسئله مخالف هستند. بسیاری از متخصصین پوست و مو بر این باورند که شامپو به تنهایی نمی‌تواند مانع از ریزش مو یا تقویت رشد آن شود و برای درمان یا کنترل ریزش مو، باید حتما بدن فرد مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی علت ریزش مو به هورمون‌ها برمی‌گردد و چاره‌ای جز دارودرمانی و کمک گرفتن از سایر روش‌های درمانی وجود ندارد؛ در نتیجه شامپو کمک چندانی نمی‌کند. بسیاری از تولیدکنندگان استفاده از ترکیبات گیاهی را تبدیل به بهانه‌ای برای جذب مشتری کرده‌اند درحالی‌که نقش شامپو‌های گیاهی که بتوانند در رشد یا عدم‌ریزش مو نقش داشته باشند، هنوز به اثبات نرسیده است. ترکیبات گیاهی به‌طور کلی می‌توانند تا حدودی به لطافت مو کمک کنند یا مانع از خارش و حساسیت پوست سر شوند. با توجه به موارد یادشده، بهتر است گول تبلیغات غیرواقعی را نخورید و از پرداخت هزینه‌های بالا برای خرید شامپو بپرهیزید.

دردسرهای شامپوی نامرغوب

شاید خیلی از افراد تصور کنند که شامپو فقط یک شوینده معمولی است که می‌تواند روی مو تأثیر بگذارد، درحالی‌که این باور چندان درست نیست و شامپوی نامناسب حسابی می‌تواند برای افراد دردسرساز شود. شامپوی نامناسب که در آن‌ ترکیبات شیمیایی نامطلوب به‌کار رفته است، می‌تواند باعث ریزش مو شود.

علاوه بر این، شامپوهای نامرغوب، در پوست سر شوره به‌وجود می‌آورند؛ شوره‌هایی که برای درمان‌ آنها فرد مجبور می‌شود بارها و بارها به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کند. یکی از عوارض استفاده از شامپوی نامرغوب، اگزما، خارش و حساسیت شدید پوستی است که برای درمان آن فرد حتی ممکن است سال‌ها نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد. برای انتخاب شامپو هیچ‌کسی جز پزشک متخصص پوست و مو، نمی‌تواند به خوبی شما را راهنمایی کند. اگر تمایل دارید از شامپوهای خارجی استفاده کنید، توجه داشته باشید که شامپوی مورد نظر حتما برچسب اصالت کالای سازمان غذاو دارو را داشته باشد. کد روی برچسب را حتما پیامک کنید تا از اصالت کالا مطمئن شوید. شامپوهای تولید داخل نیز باید آرم استاندارد، آرم سازمان غذا و دارو و پروانه بهداشت داشته باشند.

شناخت مو، شناخت شامپو

موی خشک:موهای خشک، ظاهری کدر دارند و زبر و خشک بودن آنها، کاملا با لمس قابل تشخیص است. این موها به سختی شانه می‌شوند و دائما باید انتظار گره خوردن، شکنندگی و موخوره را برای آنها داشت. افرادی که موهای فر دارند، معمولا موهای‌شان خشک نیز هست.شامپو مناسب موهای خشک مناسب این افراد است .

موی چرب:موهای چرب معمولا ظاهر براقی دارند ولی به مرور با افزایش چربی و عدم‌‌شست‌وشو کدر می‌شوند. چرب بودن این نوع موها کاملا با لمس قابل تشخیص است. افرادی که موهای چرب دارند، پس از گذشت چند ساعت از شست و شو باز هم چربی را روی موهای‌شان حس می‌کنند. کف سر این دسته از افراد ممکن است دچار خارش شود.

موی معمولی:موهای معمولی دردسرهای سایر موها را ندارند. این دسته از موها به‌طور کلی نرم و انعطاف‌پذیر هستند و رنگ آنها شفاف و براق است. افراد با موهای معمولی، معمولا خارش یا شوره ندارند ضمن اینکه چربی یا خشکی در آنها ویژگی غالب محسوب نمی‌شود.برای این نوع موها شامپو معمولی در واقع بهترین نوع به‌حساب می‌آیند.

۱۳۹۶-۳-۲ ۰۴:۴۷:۳۳ +۰۰:۰۰