این زولبیای رنگی را درست کنید تا همه انگشت به دهان بمانند

با فرا رسیدن ماه رمضان تصمیم گرفتیم طرز تهیه زولبیا و بامیه خوش مزه ویژه ماه رمضان را برایتان در بلاگ فینال قرار دهیم ، زولبیا و بامیه به یکی از شیرینی های مورد علاقه روزه داران در این ایام تبدیل می شود اما بسیارند کسانی که به سبب نگرانی از رعایت بهداشت کافی در قنادیها یا اماکن عرضه این شیرینی خاص، میل چندانی به خرید یا حتی خوردن آن پیدا نکنند. اما نگران نباشید ما در اینجا دستور پخت این شیرینی ها را آماده کرده ایم که با یادگیری آن خودتان می توانید به پخت زولبیا و بامیه بهداشتی و مطمئن در خانه اقدام کنید.طرز تهیه بامیه و زولبیا با ذکر نکات خیلی مهم و جزئیات کار است برای تهیه زولبیا و بامیه ای خوب و خوشمزه همراه ما باشید و این زولبیای رنگی را درست کنید تا همه انگشت به دهان بمانند از هنر بی نظیر شما در میزبانی.

مواد لازم زولبیا:

ماست————————————————- ۱۰۰ گرم

نشاسته گل—————————————— ۱۵۰ گرم

آرد—————————————————– ۱ قاشق سوپخوری

آب یا گلاب——————————————– ۲ قاشق سوپخوری

شربت قوام آمده————————————– به میزان لازم

جوش شیرین در صورت نیاز ————————– یک دوم قاشق سوپخوری

روغن مایع——————————————— برای سرخ کردن

طرز تهیه زولبیا:

نشاسته ای که برای زولبیا استفاده میکنیم باید نشاسته گل خیلی خوبی باشد. اگر یک مقدار این نشاسته مانده باشد زولبیا داخل روغن اصلاً پف نمیکند. پس به تاریخ مصرف نشاسته دقت میکنیم تا کاملاً تازه باشد و پودر نشاسته هم استفاده نمیکنیم نشاسته گل سفید خوب استفاده میکنیم.

بعد از اینکه نشاسته را داخل ظرف مورد نظر ریختیم ماست را اضافه میکنیم.

ماست نباید خیلی سفت باشد و نباید خیلی شل باشد. بهتر است ماست را خودتان در منزل تهیه کنید چون در تهیه ماستهای حاضری ممکن است از موادی مثل نشاسته استفاده کنند که باعث میشود زولبیا آنطور که باید، عمل نیاید.

برای تهیه ماست:

یک لیتر شیر را میگذاریم روی حرارت ولرم شود و برای یک لیتر شیر، ۲ قاشق ماست اضافه میکنیم و مخلوط کرده و میگذاریم در یک جای گرم بماند بعد از اینکه گرفت میگذاریم داخل یخچال.

نشاسته و ماست را مخلوط میکنیم و اگر بخواهیم رنگ زولبیا نیز مانند بامیه برشته شود در این مرحله دو قاشق شربت را اضافه میکنیم یا میتوانیم به جای شربت، زعفران آب کرده اضافه کنیم.

آرد را هم به مواد اضافه میکنیم.

مخلوط ماست و نشاسته و آرد و ۲ قاشق شربت را که مخلوط کردیم و کاملاً حل شد میگذاریم ۷ – ۸ ساعت حتما بماند و ماست ترش شود و مواد کاملاً روی سطح، حباب بزنند.

اگر از ماست بیرون استفاده کنیم و بعد از مدت زمان استراحت ببینیم که به دلیل مواد نگهدارنده ای که داخل ماست بوده، مواد حباب نزده اند وقتی مواد را داخل قیف ریختیم از مقدار کمی جوش شیرین استفاده میکنیم تا مواد برسند.

اگر عجله داشته باشیم حداقل دو ساعت باید این مواد استراحت داشته باشند.

اگر برای تهیه زولبیا عجله داشته باشیم بعد از دو ساعت استراحت مواد که حتما باید این مدت سپری شود، موقعی که زولبیا را داخل قیف میریزیم مقدار کمی جوش شیرین به آن اضافه میکنیم تا سریع تر آماده شود.

جوش شیرین باعث میشود مواد زولبیا زودتر برسند و زولبیا خوب پف کند اما اشکالی که دارد این است که اگر زولبیا کمی بماند خشک و شکننده میشود. پس ترجیحا سعی میکنیم مواد استراحت کافی داشته باشند و همچنین از ماست خانگی استفاده کنیم تا نیازی به استفاده از جوش شیرین نباشد و زولبیای خیلی خوبی به دست آید.

دقت کنید شربتی که برای بامیه و زولبیا استفاده میکنیم باید ولرم و سفت باشد و نباید گرم یا سرد باشد. در غیر این صورت به خورد مواد نمیرود.

وقتی مواد کاملاً استراحت کرد با آب یا گلاب این مواد را رقیق میکنیم و خوب هم میزنیم و مواد را داخل قیف میریزیم.

غلظت مواد باید در حدی باشد که به راحتی از قیف رد شود.

اگر مواد کمی رقیق تر باشد زولبیای نازک تری به دست می آید ولی اگر کمی غلیظ باشد زولبیا ضخیم تر خواهد شد و بستگی به سلیقه شخصی دارد که کدام حالت را دوست داشته باشید.

پس اگر دوست داشته باشیم زولبیای ضخیمی داشته باشیم مواد را با آب یا گلاب رقیق نمیکنیم و از همان حالت غلیظ آن استفاده میکنیم.

اگر قیف مخصوص زولبیا نداشته باشیم میتوانیم از ظرفهای سس استفاده کنیم.

چوبی را داخل قیف میگذاریم تا هنگام پر کردن مواد داخل قیف، این مواد نریزد.

اگر نیازی به اضافه کردن جوش شیرین طبق توضیح قبلی باشد در این مرحله اضافه میکنیم و با چوب هم میزنیم.

برای اینکه بدانیم غلظت مواد مناسب است یا نه، مواد را که داخل قیف ریختیم چوب داخل قیف را برمیداریم اگر مواد به حالت روان نه شل، از قیف ریخت یعنی غلظت مواد مناسب است اما اگر مواد به راحتی از قیف رد نشوند دوباره دو قاشق آب یا گلاب اضافه میکنیم.

همچنین اگر مواد ناخالصی داشته باشد مثلاً نشاسته درون آن کامل حل نشده باشد مواد را الک میکنیم تا داخل قیف گیر نکند.

داخل روغن داغ که روی حرارت است مواد را به شکل مارپیچ میریزیم و مدام با چوبی که داخل قیف هست مواد را هم میزنیم تا ته نشین نشوند.

دقت کنید روغن باید حتماً داغ باشد.

میتوانیم از حلقه هایی برای شکل دادن به زولبیا استفاده کنیم و مواد را داخل حلقه بریزیم تا زولبیاهای یکدستی تهیه کنیم.

وقتی زولبیا سرخ شد آن را داخل شربت میگذاریم و کمی فشار میدهیم تا ته شربت برود.

اگر بخواهیم زولبیا خیلی شیرین نباشد و شهد زیادی به خود جذب نکند زولبیاها را که از روغن بیرون آوردیم ابتدا داخل سبد میگذاریم تا روغن آنها کشیده شود کمی سرد شوند بعد داخل شربت میگذاریم.

زولبیاها را چند دقیقه داخل شربت میگذاریم بماند تا شربت به خورد آنها برود بعد داخل صافی میگذاریم.

۱۳۹۶-۳-۲۰ ۱۲:۱۸:۳۶ +۰۰:۰۰