نقد و بررسی ۷ Takken

وقتی اسم تیکن را میشنویم ناخودآگاه  به یاد دوران نوجوانی و کودکی  خود میفتیم .  زمانی که پلی استیشن ۱ تازه وارد ایران شده بود و  winnig Eleven  و  تیکن گل سر سبد بازی های آن بود .  یادش بخیر

از طرفی هم  وقتی اسم بازی تیکن  میاد  ، در ذهن ما اسم بازی  مورتال کمبات  که هم سبک این بازی هست نقش میبنده که به نوعی رقیب بازی تیکن هست . حالا سالها گذشته و این دو بازی محبوب و خاطره انگیز هم بزرگ شده اند و با گرافیک عالی خودشون هنوز هم برای ما جذاب هستند .

چند روزی از عرضه  تیکن ۷  در  بازارهای جهانی میگذره  و همه جا اسم این بازی زیبا شنیده میشه . در ادامه به برسی این بازی میپردازیم :

بازی Tekken 7 شامل یک داستان اصلی و یک داستان فرعی است که در داستان اصلی، اتفاقات در سه شاخه مختلف روایت می‌شوند و در نهایت در یک راستا قرار گرفته و به خوبی جمع‌بندی می‌شوند.  با اینکه در بازی‌های مبارزه‌ای داستان بُعد اصلی نیست ولی  سازنده بازی، به خوبی از پس داستان اصلی برآمده است.

در بخش فرعی داستان نیز ۲۲ مبارزه با ۲۲ شخصیت بازی تعبیه شده است که گوشه‌ای از داستان هرکدام را روایت می‌کند.

شکی نیست که در یک بازی مبارزه‌ای، گیم‌پلی مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. اینکه بازی موفق شود  به خوبی در سیستم مبارزات یا سایر بخش‌ها مخاطب را راضی کند، مهم‌ترین فاکتوری است که هر بازی مبارزه‌ای باید آن‌ را در نظر بگیرد. از این‌رو بازی Tekken 7 به خوبی در این بخش قدرت خود را ثابت کرده است .

بازی‌های مبارزه‌ای سعی بر انجام تغییرات مدرن  دارند و با این حال، بازی Tekken 7 به خوبی تعادل بین یک بازی مبارزه‌ای مدرن و یک بازی مبارزه‌ای کلاسیک را برقرار کرده است. وجود فنون قدیمی، سبک  ضربه‌ها و حرکت بازیکنان همگی یادآور نسخه‌های پیشین هستند که در اینجا با المان‌های جدید در دسترس قرار گرفته‌اند.

موضوع بسیار مهم ، نحوه استفاده از Rage Art است. Rage Artها همان فنون و تکنیکهای  ویژه بازیکنان هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و در حقیقت زمانی که نوار سلامت شما به شرایط بحرانی نزدیک می‌شود، هاله‌ای قرمز رنگ دور شما نمایان شده که خبر از فعال شدن Rage Art می‌دهد. حال شما می‌توانید با استفاده از دکمه‌های مربوطه تعریف شده میتوانید  آسیب جدی را به حریف خود وارد کنید.

Power Crush  ها از دیگر امکانات گیم پلی بازی تیکن ۷ است . Power Crushها به شما اجازه می‌دهند زمانی که در حال ضربه خوردن هستید، به حریف مقابل خود نیز ضربه وارد کنید و به صورت صحنه آهسته احساس ضربات هم‌زمان را درک کنید

شخصیت های بازی یکی دیگر از نکات جالب و زیبای گیم پلی بازی است .  در بازی تیکن ۷  ،  ۳۶ شخصیت مختلف قرار دارند که می‌توانید با آن‌ها در بخش‌های مختلف بازی تجربه کسب کنید. همچنین قبل از هر مسابقه قادر خواهید بود چپ یا راست تصویر بودن خود را انتخاب کنید.

آکوما یکی از شخصیت های این بازی است .. خیلی‌ها بر این باور بودند که آکوما شخصیت شناخته شده سبک استریت فایتر است و وجودش با  دنیای تیکن تناقض ایجاد می‌کند ولی، حرکت‌های منحصربه‌فرد وی به خوبی با حال و هوای تیکن ۷ هم‌خوانی دارد. همچنین اگر یک استریت فایتر باز باشید، انتخاب شخصیت آکوما و استفاده از فن های معروفش در این بازی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

به غیر از بخش داستانی تیکن ۷ ،  بازی در دو بخش آفلاین و آنلاین شامل حالت‌های مختلف مبارزاتی است که هرکدام از آن‌ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

در بخش آفلاین حالت Arcaid بازی شامل مبارزات شما با هوش مصنوعی می‌شود. پس از گذشت یک مدت، حالت آرکید شدیدا شما را خسته خواهد کرد و امکان دارد دیگر سراغ این بخش نروید. در صورتی که حالت آرکید تعبیه شده است تا بازیکن بتواند کمبوهای یادگرفته از شخصیت مورد نظر خود در حالت تمرینی را در اینجا پیاده‌سازی کند. هرچقدر حالت آرکید ضعیف است، حالت  Treasure Battle آن را جبران کرده است. در این قسمت شما با مبارز مورد علاقه‌ خود به مبارزه کردن با سایر شخصیت‌های بازی خواهید پرداخت و یک سری مسابقات ویژه با هیهاچی، جین، آکوما و کازویا خواهید

دیگر حالت‌  بخش آفلاین بازی  حالت تمرینی و حالت دو نفره است که باید اعتراف کرد  لذت اصلی بازی مبارزه‌ای به حالت دو نفره آن است که  تیکن ۷ در این بخش عالی عمل کرده است و شما میتوانید با برادر یا یکی از دوستان خود به بازی کنید و در حین بازی کل کل کنید  و نهایت لذت را تجربه کنید .

علاوه بر بازی ۲ نفره شما میتوانید به صورت آنلاین با فرد دیگری در کره زمین این بازی زیبا را تجربه کنید و از آن لذت ببرید . البته اگر سرعت پایین اینترنت در ایران به شما این اجازه را بدهد .

شخصی سازی یکی از مواردی است که در تیکن ۷ وجود دارد . میتوانید لباس و رنگ لباس مبارزها را تغییر دهید و طبق سلیقه خود آنها را بسازید .

در تیکن ۷ گرافیک و توجه به جزئیات عالی رعایت شده است . به عنوان مثال هنگامی که به مبارزه میپردازید بعد از مدتی عرق میکنید و خیس شدن بدن مبارز را حس میکنید . و یا هنگامی که زخمی میشوید و صدمه میبینید چهره بازیکن شما تغییر میکند و تحت تاثیر آن صدمه قرار میگیرید .

حتی هنگامی که در حال جنگ هستید و زمین میخورید و یا حریف را زمین میزنید ، زمین نیز تحت تاثیر این ضربات تخریب میشود .

در مجموع باید گفت که این بازی قدیمی و اصیل بازگشته تا لحظات خوب و هیجان انگیزی را برای شما و دوستانتان رقم بزند و شما را تحت تاثیر گرافیک و گیم پلی زیبای خود قرار دهد .

۱۳۹۶-۳-۲۱ ۰۸:۱۷:۲۰ +۰۰:۰۰