آیا از کاربردهای دیگر نوار بهداشتی اطلاعی دارید ؟

دوران قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی، علاوه بر دردهای فیزیکی، روی روحیه خانم ها تاثیر زیادی داره! ، نواسان هورمون ها در این دوران تقریبا زندگی اکثر خانم­ها رو به مدت یک هفته مختل میکنه. ما می خوایم روش هایی رو به شما معرفی کنیم که به خانم های زیادی کمک کردن تا این دوران رو با آرامش بیشتری سپری کنن!

رعایت بهداشت و آرامش در دوران قاعده گی نیاز به مدیریت دارد. خوشبختانه تعداد روبه رشد محصولات مخصوص این دوران در حال عرضه هستند که می توانند به خانمها کمک کنند.آیا می دانید کدام محصول دوران قاعدگی برای شما مناسب تر است ؟ آیا از انواع مختلف نوار بهداشتی اطلاعی دارید ؟ برای پاسخ به این سوالات همرا ما باشید

تامپونTampons
تامپون، یک جزء اصلی سرویس بهداشتی عمومی: برخلاف شایعات اینترنتی درباره آلودگی تامپون ها یا ایجاد سندرم‌ شوک‌ سمی‌Toxic shock syndrome  ( نوعی‌ مسمومیت‌ خونی‌ در اثر سموم‌ آزاد شده‌ از باکتری‌های‌ استافیلوکوکی‌. شوک‌ سمی‌ قاعدگی‌، دستگاه‌ تولیدمثل‌ زنانه‌ و دستگاه‌ تنفسی‌ را درگیر می‌کند) سازمان غذا و دارو FDA که کنترل محصولات را به عهده دارد می گوید مدارک علمی موجود این شایعات را تایید نمی کند. همچنین تامپون ها باعث بروز آندومتریوز نمی شوند- یک بیماری رحم که باعث پریودهای دردناک می شود– به گفته دکتر ماری جین مینکین Mary Jane Minkin پزشک زنان و استاد در دانشکده پزشکی دانشگاه یل، اکثر تامپون های موجود در بازار خوب هستند.

با این حال، این مهم است که از تامپون به طرز صحیح استفاده کنیم تا دچار سندرم شوک سمی نشویم، یک عارضه جدی که ظهور آن با استفاده از نوعی تامپون های با جذب قوی مرتبط است (البته این تامپونها دیگر تولید نمی شون). برای اطمینان از تامپون هایی که حداقل جذب را دارند ولی باز هم مناسب شما هستند استفاده کنید. آنها را بیشتر از ۸ ساعت نگه ندارید و برای استراحت گاه به گاه، نوار بهداشتی را جایگزین آن کنید.

تامپون بهتر است یا نوار بهداشتی؟
در موقعیت های عمومی استفاده از نوار بهداشتی بهتر و آسان تر از استفاده از تامپون است. بهتر است تنها در موارد خاص مثل ورزش کردن یا مهمانی رفتن از تامپون استفاده کنید. مثلا در صورتی که لباس مجلسی شما تنگ و چسبان است بهتر است از تامپون به جای نوار بهداشتی استفاده کنید.

چه نوع تامپون هایی را خریداری کنیم؟
تامپون ها نیز مانند نوارهای بهداشتی قدرت جذب های متفاوتی دارند. نوعی که قدرت جذب بالاتری دارد ترشحات بیشتری را جذب می کند و قطر بیشتری دارد و به همین دلیل گذاشتن آن در واژن ممکن است سخت تر باشد. نوع سبک قدرت جذب کمتری دارد اما استفاده از آن راحت تر است. شما می توانید در روزهای اول و دوم قاعدگی ار تامپون ضخیم و در روزهای سوم تا پنجم از تامپون باریک استفاده کنید. چنانچه استفاده از تامپون باریک برای شما غیر ممکن یا ناراحت کننده است در تمام روزها می توانید از تامپون باریک استفاده کنید فقط در روزهای اول و دوم باید آن را زود به زود تعویض کنید چون قدرت جدب کمتری دارد.

پد Pad یکبار مصرف
باید به خاطر نواربهداشتی های باله دار سپاسگذار باشیم . به خاطر دارید که نوارهای بهداشتی متداول در دهه ۱۹۷۰ نیاز به کمربندی داشتند تا آنها را سرجای خود نگه دارد. امروزه  پدها در مدل های مختلف عرضه می شوند، نازک، مخصوص شب، بلند و بدون نیاز به کمربند. اما پد برای همه مناسب نیست. گانتر میگوید: “برخی از زنان دچار تحریک و سوزش پوست با پد می شوند. به ویژه زنانی که مجبور به پوشیدن آنها برای ۶ تا ۷ روز پشت سرهم هستند. برای جلوگیری از هر نوع حساسیت و تحریک پوستی از استفاده از محصولات معطر خودداری کنید. بافت واژن حساسترین بافت بدن است و تمام این عطرها بصورت بالقوه آلرژی زا هستند.

پدهای قابل شستشو Reusable pads

اگر از یک رژیم غذایی گیاهی پیروی می کنید و از لامپهای روشنایی کم مصرف و قابل بازیافت استفاده می کنید و خلاصه کلام اینکه به حفظ محیط زیست کمک می کنید چرا از پدهای دوستدار زمین استفاده نکنید؟ با پدهای پارچه ای Cloth pads که قابل شستشو هستند و برای ۵ سال قابل استفاده می باشند و از تولید زباله جلوگیری کرده و انرژی که برای تولید، حمل و بسته بندی محصولات یکبار مصرف هدر می شود را ذخیره می کنند. همچنین این پدها پول شما را هدر نداده و نسبت به پدهای پلاستیکی یکبار مصرف کمتر ایجاد حساسیت می کنند. اگر مهارت دارید می توانید خودتان آنها را دست کنید و نحوه ساخت آنها را در قسمت های آموزشی youtube جستجو کنید.

تینکس Thinx
چرا به جای استفاده از لباس زیر و پد از لباس زیری که کار پد را هم انجام می دهد استفاده نکنیم؟
این همان ایده  ای است که تینکس را بوجود آورد یک برند لباس زیر ” جاذب رطوبت، ضد میکروب و ضد نشت.” لباس زیری که به اندازه دو عدد تامپون قدرت جذب دارد. در روزهایی که پریود شما شدید است می توانید از این لباس زیر همراه با یک تامپون یا فنجان قاعده گی استفاده کنید. تقریباً احساس پوشیدن یک لباس زیر جادویی را خواهید داشت که مانند لباس زیر معمولی است ولی محافظ شما هم هست.

فنجان قاعدگی Menstrual cup
انتخاب محبوب دیگر برای افراد مقتصد و محافظ محیط زیست  فنجان قاعدگی قابل شستشو است. این محصول غالباً از جنس سیلیکون و شبیه قیف است که داخل واژن جای گذاری شده و خون در آن جمع می شود. حداقل هر ۱۲ ساعت یک بار می توانید آن را خارج کرده خون آن را داخل دستشویی ریخته و آن را پس از شستشو مجدداً استفاده کنید. البته با چند بار استفاده قلق آن دستتان می آید خصوصاً در مورد نحوه خارج کردن آن. گانتر می گوید بیشتر بیمارانش علاقمند به استفاده از آنها هستند. هیچ مدرک علمی در اثبات این امر که فنجان های قاعدگی در خصوص ایجاد سندروم شوک سمی ایمن تر از تامپونها هستند وجود ندارد.

لونکاپ (LOONCUP)فنجان قاعدگی هوشمند
لون کاپ، فنجان قاعدگی است که هنوز به بازار نیامده است این فنجان یک سنسور دارد که با تلفن هوشمند شما سینک شده و حجم خون ریزی و رنگ آن را ثبت می کند و دوره قاعده گی شما را تحلیل می کند. طبق ادعای کمپین تبلیغاتی شرکت کیک استارتر  “بنابراین شما را مطلع می کند که چه زمانی نیاز به تعویض آن دارید”.. گانتر نگرانی خود را درباره لزوم بی خطربودن استفاده از این محصول ابراز داشته و می گوید  هنوززود است که فنجان قدیمی خود را دور بیاندازید. فنجان لونکاپ (به قیمت ۴۰دلار) باید اول مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار بگیرد.چون شبیه سایر فنجان های قاعدگی نیست مینکین نیز می گوید این محصول دور از دسترس است فکر نمی کنم بیشتر مردم به آن نیاز داشته باشند.

کاربردهای جانبی نوار بهداشتی

باورتان میشود که خصوصی ترین وسیله بهداشتی خانم ها یعنی نوار بهداشتی چه کاربردهای جانبی جالبی میتواند داشته باشد . دانستن کاربردهای جانبی نوار بهداشتی برای هر زنی لازم میشود با وجود اینکه همه زنان برای لحظه های حساس چند عدد نوار بهداشتی داخل کیفشان دارند اما شاید کمتر کسی بداند که این وسایل کاملا بهداشتی و استریلیزه شده در بسیاری موارد می‌تواند کاربردی غیر از کاربرد همیشگی داشته باشد. آنچه که آنها را یک جایگزین مناسب برای شرایط دیگر می‌سازد این واقعیت است که نوار بهداشتی پنبه های بسته بندی شده در پارچه های ضد آب است. این چند مورد تنها برخی شرایط ویژه است که می‌توان از نوار بهداشتی کمک گرفت.

شما به راحتی می‌توانید از نوار بهداشتی برای پوشاندن زخم و بند آوردن خونریزی استفاده کنید. در شرایطی که باند زخم ندارید یا باند کثیف و خون آلود شده است. تنها کافیست نوار بهداشتی را به اندازه ای که احتیاج دارید ببرید و روی زخم بگذارید و کمی فشار دهید. با این کار خون کاملا جذب می‌شود و مطمئن خواهید بود که از یک پنبه و وسیله بهداشتی استفاده کرده اید. علاوه بر آن سطح نوار بهداشتی دارای موادی است که برای بهبود زخم مفید هستند.

نوار بهداشتی یک جایگزین فوق العاده به جای حوله های جاذب است که می‌توان به عنوان حوله یک بار مصرف از آنها استفاده کرد. آن دسته از نوار بهداشتی ها که جوش شیرین دارند یک گزینه عالی برای پاک کردن فضاهای آلوده است. برای مثال اگر مایکروفر شما کثیف شده می‌توانید نوار بهداشتی را در آب و جوش شیرین خیس کنید و برای یک دقیقه مایکروفر را روشن کنید بخار ناشی از آن تمام آلودگی های داخل مایکروفر را از بین می برد. حتی از همان پد برای پاک کردن دیواره های مایکروفر می‌توانید استفاده کنید. از نوار بهداشتی برای پاک کردن بستنی آب شده در فریزر استفاده کنید، پدهای جوش شیرین دار همچنین بوی بد یخچال را نیز کاملا از بین می‌برد.

یک استفاده عجیب اما هوشمندانه دیگر از نواربهداشتی  جلوگیری از عرق کردن است. شما به راحتی می‌توانید عرق و بوی بد پا را با گذاشتن پدهای نازک و کوچک در داخل کفش از شر بوی بد و پاهای عرق کرده خلاص شوید. حتی برای فصل تابستان یک محافظ زیر بغل و ضد عرق ارزان است. فقط کافیست آنهار ا ببرید و داخل زیر بغل و زیر پیرهن بگذارید و هر چند ساعت در روزهای عرقی تابستان آن را عوض کنید. حتی هنگام ورزش می‌توانید با نوار بهداشتی و یک پارچه برای خود هدبند درست کنید و عرق پیشانی را جذب کنید.

برای آرایش صورت می‌توانید از آن هنگام سایه زدن استفاده کنید.برای آنها که هنگام سایه زدن زیر چشم و صورت خود را کثیف می‌کنند نوار بهداشتی یک وسیله خیلی خوب است تا آرایش تمیز تری داشته باشید. هنگام آرایش کردن یک پد نوار بهداشتی را بردارید رویه آن را جدا کنید و پشت دست نازک کنید بعد هنگام سایه زدن زیر چشم و گونه ها بچسبانید دیگر سایه زیر چشمها و گونه ها نمی‌ریزد.

سبزه لوبیا یا یونجه درست کنید. نوار بهداشتی را تا جایی که جای دارد خیس کنید. بعد داخل یک ظرف شیشه ای به صورت افقی قرار دهید بعد روی آن چند دانه لوبیا یا بذر یونجه بریزید و بگذارید در جای آفتاب گیر دانه ها به زودی شروع به جوانه زدن می‌کنند.

بهترین برندهای نوار بهداشتی

همانطور که می دانید دوران قاعدگی یکی از مهم ترین دوره‌های زندگی هر خانمی است و از آنجا که به‌ طور معمول، خانم ها را یک هفته در ماه درگیر می ‌کند، اهمیت ویژه‌ای دارد .این دوره که نشان دهنده ی سلامت جسمی و آمادگی مادر شدن بانوان می باشد نیازمند دقت فراوانی در خصوص رعایت بهداشت آنان می باشد .از این روی باید در این دوره از نوار بهداشتی مناسب و با کیفیتی استفاده کرد .از خصوصیات یک نوار بهداشتی خوب می توان به : قدرت جذب بالا ، لطیف و ضد حساسیت بودن ، دارای چسب مناسب در قسمت تماس با لباس زیر ، داشتن لایه عبور دهنده هوا جهت هوا رسانی مطبوع ، داشتن لایه زیرین برای جلوگیری از تولید صدا به هنگام راه رفتن اشاره کرد. در اینجا لیستی از بهترین برندهای نوار بهداشتی تهیه شده است.

آلویز – Always

از زمان معرفی برند آلویز در سال ۱۹۸۴ تاکنون، تجربۀ دوران قاعدگی برای خانم ها راحت تر و دلپذیرتر شده است.برند آلویز همواره در ارائه محصولات حفاظت از زنان پیشتاز بوده و توانسته است برای بانوان، از سن بلوغ تا بزرگسالی، شرایطی فراهم کند تا دوران قاعدگی آنان راحت تر و دلپذیرتر سپری شود. برند آلویز همواره نوآوری های بسیاری را در رابطه با بهداشت زنان ارائه نموده است که شامل تولید نوارهای بهداشتی بالدار در سال ۱۹۸۵ و نوارهای بهداشتی بسیار نازک در سال ۱۹۹۰ بوده است. برند آلویز امروزه در ادامۀ فعالیت های خود در زمینۀ بهبود کیفیت زندگی زنان در سراسر جهان محصولاتی تولید می نماید که با بهره گیری از مواد و اجزای منحصر به فرد، خواص جادویی چون جذب بالا، نرمی و انعطاف پذیری را به همراه دارد.

تی-پد T-pad

نوارهای بهداشتی روزانه و شبانه ی این کمپانی تی پد ضدحساسیت می باشند قدرت جذب فوق العاده بالایی دارند و برای خونریزی بسیار شدید با توجه به دارا بودن گارد حفاظتی در دو طرف نوار برای جلوگیری از نشت مایعات به طرفین و راحتی فرد جهت فعالیت و احساس امنیت بسیار مناسبند . لایه ای آبی رنگ در مرکز نوار قرار دارد که افزایش دهنده سرعت جذب مایع به میزان ۵۷ درصد می باشد .

مولپد – Molped

شرکت تولیدی پارس حیات، به منظور تامین بخشی از نیاز بازار ایران در سال ۱۳۹۰ نوار بهداشتی تحت نام تجاری مولپد آغاز کرده است. این کارخانه با بهره‌مندی از جدیدترین و مدرن‌ترین تکنولوژی موجود تحت مدیریت کارشناسانی از کشور ترکیه فعالیت می‌کند. این کمپانی علاوه بر تولید نوار بهداشتی بانوان ، دستمال مرطوب ،پوشک بچه ، دستمال های کاغذی را نیز تولید می کند.

پنبه ریز – Panberes

شرکت مروارید پنبه ریز در سال ۱۳۶۳ با هدف ارتقاء سطح بهداشت و سلامت جامعه اقدام به تولید انواع محصولات بهداشتی با عنوان پنبه ریز نمود و با ایجاد کارخانه های متعدد جزو اولین تولید کننده های کشور می باشد . از محصولات سلولزی این کمپانی می توان به دستمال توالت ، دستمال کاغذی ، دستمال حوله ای و نوارهای بهداشتی روزانه و شبانه اشاره کرد. علاوه بر این ، محصولات آرایشی و مراقبت از پوست و مو نیز تولید می کند.

 

۱۳۹۶-۳-۲۱ ۰۸:۱۷:۱۲ +۰۰:۰۰