قدرتمند ترین  و پر سرعت ترین ابر کامپیوترهای جهان

هر ساله  لیستی از  پر سرعت ترین  ابر کامپیوترهای جهان  منتشر میشود که  ۵۰۰ ابر کامپیوتر برتر دنیا را معرفی میکند . امسال هم این لیست اعلام شده و دو ابر کامپیوتر چینی در رتبه های اول و دوم قرار گرفته اند .

ابر کامپیوتر  Sunway TaihuLight  به عنوان پر سرعت ترین و قدرتمند ترین ابر کامپیوتر جهان انتخاب شده است .

این ابر کامپیوتر  در مرکز ملی ابر کامپیوتر چین در استان گوانگژو طراحی و ساخته شده است. این غول پردازشی جایگاه نخست را با توان ۹۳ پتافلاپس در بنچمارک «Linpack» به دست آورده که  با اختلاف زیاد  به عنوان بهترین عملکرد پردازشی دنیا محسوب می شود.

قلب تپنده این ابر کامپیوتر ترسناک  از ۱۰ میلیون هسته تشکیل شده است که برای انجام فعالیت آن نیاز به  انرژی  ۱۵ هزار کیلو واتی  می باشد .

در رتبه  دوم جدول دیگر ابر کامپیوتر چینی با نام Tianhe-2   قرار دارد .  این ابر کامپیوتر  در بنچمارک «Linpack» توانسته توان  ۳۳ پتافلاپس را به دست آورد و با اختلاف بسیار زیاد نسبت به صدر جدول در رتبه دوم قرار گرفته است .

در جایگاه سوم جدول ابر کامپیوتر سوئیسی قرار دارد و جالب اینجاست که ابر کامپیوتر آمریکایی در جایگاه چهارم قرار دارد در صورتی که از ۲۰ سال گذشته تا کنون آمریکا همیشه جزء ۳ ابر کامپیوتر برتر  قرار داشته  است.

ژاپنی ها هم  در حال برنامه ریزی بسیار قوی برای سال آینده هستند تا بتوانند در سال آینده مقام اول را از آن خود کنند .

وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن  ۱۷۳ میلیون دلار را برای ابر کامپیوتر «ABCI» کنار گذاشته  و امیدوار است بتواند با استفاده از ابر کامپیوتر «ABCI» ، رکورد ۱۳۰ پتافلاپس را ثبت کند و جایگاه نخست فهرست ۵۰۰ ابر برتر را از آن خود کند و  در جایگاه اول قرار بگیرد .

۱۳۹۶-۴-۱ ۰۶:۱۱:۰۳ +۰۰:۰۰