زعفران سرگل (۱ مثقال) خشکپاک

زعفران سرگل خشکپاک

زعفران چیست؟ یکی از گران قیمت‌ترین و ارزشمندترین ادویه‌های جهان زعفران است و به طلای سرخ نیز شهرت دارد. علاوه بر اینکه به عنوان یک چاشنی در غذا استفاده می‌شود، برای خوش رنگ کردن و خوش طعم کردن غذا کاربرد دارد. ویژگی اصلی این ادویه که آن را ارزشمندتر کرده است خاصیت دارویی آن است.

زعفران سرگل یکی دیگر از انواع زعفران است که خواص بسیار زیادی دارد و سرشار از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است که برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار موثر است. یکی از داروهای گیاهی برای تقویت حافظه نیز محسوب می‌شود و موجب از بین رفتن استرس و اضطراب می‌شود و سندروم پیش از قاعدگی را از بین می‌برد.

زعفران سرگل یک مثقال خشکپاک (2)

خواص زعفران برای پوست و مو

بعضی از افراد ممکن است به زعفران حساسیت داشته باشند، بنابراین قبل از اینکه زعفران را مصرف کنند، باید مقدار کمی از زعفران را روی پوست بمالید و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید و از نداشتن حساسیت مطمئن شوید. تهیه یک دم نوش از این ادویه باعث روشن شدن پوست می‌شود و لکه‌های ناشی از آکنه را از بین می‌برد.

درمان ریزش مو

زعفران به دلیل این که خاصیت آنتی‌اکسیدانی و مواد مغذی بالایی که دارد باعث تقویت فولیکول‌های مو می‌شود و از ریزش مو جلوگیری می‌کند. می‌توانید از این گیاه یک ماسک تهیه کنید و روی پوست سر بمالید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب و شامپو موهای خود را بشویید.

نوزادان و کودکان

به دلیل اینکه حاوی مقداری کلسیم و منیزیم است برای تقویت و رشد استخوان‌ها بسیار مفید است. بنابراین مقدار کمی از این دم نوش را می‌توانید در غذای فرزندان خود بریزید. همچنین به دلیل خاصیت آنتی‌باکتریالی که دارد برای سلامت دهان و دندان کودک عزیز شما بسیار مفید خواهد بود. یک آرامبخش بسیار موثر می باشد و برای رفع اضطراب کودکان مفید است.

کالری موجود در زعفران سرگل

۱.۳ گرم کربوهیدرات
۰.۲ گرم پروتئین
۰.۱ گرم چربی
۰.۱ گرم فیبر
۰.۶ میلی‌گرم منگنز
۱.۶ میلی‌گرم ویتامین C
۵.۳ میلی‌گرم منیزیم
۰.۲ میلی‌گرم آهن
۵ میلی‌گرم فسفر
۳۴.۵ میلی‌گرم پتاسیم

۱۳۹۷-۱۲-۴ ۱۲:۵۷:۳۵ +۰۰:۰۰